Treść artykułu

Wykład w Centrum Pieniądza NBP „Pieniądz w Prusach w czasach Mikołaja Kopernika”

18 Listopad 2021

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

Ostatni w tym roku wykład z cyklu „Numizmatyka – nie tylko pasja” będzie poświęcony mennictwu w Prusach w czasach Mikołaja Kopernika.

Przyłączenie do Królestwa Polskiego dobrze rozwiniętej, silnie zurbanizowanej prowincji wzmocniło gospodarczo państwo Jagiellonów. Korzystny układ rzeczny łączący nadbałtyckie porty z dalekimi regionami Rzeczpospolitej prowadził do intensyfikacji wymiany handlowej z Europą. Napływ obcego pieniądza i chaos monetarny panujący w Polsce na przełomie XV i XVI wieku skłoniły Zygmunta I do podjęcia kroków w celu uporządkowania systemu menniczego. Wśród ekspertów wypowiadających się w sprawie reform był m.in. Mikołaj Kopernik. Ostatecznie reforma pieniądza w Polsce została wprowadzona w latach 1526-28 i objęła zwasalizowane Prusy Książęce. O monetach bitych w państwie zakonu krzyżackiego, w miastach pruskich i w Prusach Książęcych za życia Mikołaja Kopernika opowie Joanna Czarnowska-Pfeifer, kustosz  w Muzeum Zamkowym w Malborku.

Wykład odbędzie się 25 listopada w sali edukacyjnej w Centrum Pieniądza NBP. Początek o godz. 17.00. Liczba miejsc ograniczona.

Joanna Czarnowska-Pfeifer – pracownik Muzeum Zamkowego w Malborku, kurator ds. badań i zbiorów artystycznych, opiekun kolekcji monet i medali.

Wprowadzenie do wykładu „Pieniądz w Prusach w czasach Mikołaja Kopernika”

Pliki do pobrania: