Inauguracja Centrum Pieniądza NBP

20 kwiecień

Inauguracja Centrum Pieniądza NBP

Inauguracja Centrum Pieniądza NBP

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka zainaugurowało swoją działalność. W uroczystości udział wzięli m.in. prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Marek Belka oraz Dorota Skrzypek, wdowa po Sławomirze S. Skrzypku.

W gali inaugurującej działalność nowej placówki edukacyjno-ekspozycyjnej uczestniczyli także przedstawiciele władz państwowych, członkowie Zarządu i kierownictwa NBP, członkowie RPP, przedstawiciele instytucji finansowych i naukowych oraz dziennikarze.

Profesor Marek Belka przypomniał, że idea powołania Centrum Pieniądza pojawiła się w 2008 r., a inicjatorem był ówczesny prezes NBP – Sławomir S. Skrzypek. Realizację pomysłu podjęto w 2010 r. na pierwszym posiedzeniu nowego zarządu NBP. Wtedy też zdecydowano, że Centrum będzie upamiętniało Sławomira S. Skrzypka, prezesa NBP, który tragicznie zginął 10 kwietnia 2010 r.

– Jak postanowiliśmy, tak zrobiliśmy. Tylko okazało się, że jest to przedsięwzięcie o wiele bardziej skomplikowane niż myśleliśmy; przede wszystkim pod względem merytorycznym – powiedział prezes Marek Belka. Wskazał, że przy tworzeniu placówki NBP korzystał z rad wybitnych przedstawicieli historii gospodarczej, ekonomii, bankowości, historii sztuki, muzealników i specjalistów z zakresu tworzenia nowoczesnych ekspozycji.

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka to najbardziej interaktywna placówka edukacyjna w naszej części Europy. Licząca ponad 2000 m2 powierzchni i podzielona na 16 modułów tematycznych ekspozycja opowiada historię pieniądza, wyjaśnia rolę banków centralnych, znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania – wszystko w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Skarbiec ze sztabą złota, bankowóz, w którym znajduje się milion złotych w banknotach, cenne polskie numizmaty – w tym denar Bolesława Chrobrego – oraz złote monety z całego świata, to tylko niektóre atrakcje czekające na zwiedzających. Goście Centrum Pieniądza dowiedzą się także jak działa rynek kapitałowy, poznają proces produkcji pieniędzy, a także sprawdzą wiedzę zdobytą podczas zwiedzania w wielu grach i quizach.

Dla publiczności Centrum Pieniądza NBP zostanie otwarte w Noc Muzeów – 14 maja 2016 r. Wejście do Centrum jest bezpłatne i dostępne również dla osób niepełnosprawnych. Ze względów bezpieczeństwa ograniczona jest liczba osób przebywających w Centrum.