Nowa atrakcja Nocy Muzeów: Centrum Pieniądza NBP

14 maj

Nowa atrakcja Nocy Muzeów: Centrum Pieniądza NBP

Nowa atrakcja Nocy Muzeów: Centrum Pieniądza NBP

Wejście do skarbca i podniesienie 12,5 kilogramowej sztaby złota, możliwość sprawdzenia autentyczności banknotów i zobaczenia najstarszych polskich monet – to tylko niektóre z atrakcji nowo powstałego Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka. W tegoroczną Noc Muzeów po raz pierwszy otworzy ono swoje podwoje dla zwiedzających zainteresowanych historią pieniądza i funkcjonowaniem gospodarki.   

Na zwiedzających czeka wiele unikalnych atrakcji. – Goście będą mogli porozmawiać z wirtualnym bankierem, wejść do skarbca i podnieść sztabę złota ważącą 12,5 kg, zapoznać się z jedną z większych w kraju kolekcji polskich monet, uczestniczyć w strategicznych grach ekonomicznych czy zbadać w laboratorium autentyczność własnych pieniędzy. Wszystko w intrygującej oprawie scenograficznej – zachęca Piotr C. Śliwowski, dyrektor Centrum Pieniądza NBP.

Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka jest jedyną w swoim rodzaju interaktywną placówką edukacyjno-wystawienniczą. Licząca ponad 2000 m2 powierzchni i podzielona na 16 modułów tematycznych multimedialna ekspozycja opowiada historię pieniądza, wyjaśnia rolę banków centralnych, znaczenie procesów ekonomicznych oraz zasady inwestowania – wszystko w nowoczesny i atrakcyjny sposób. Zwiedzanie uzupełnia system powizyty, który umożliwia interaktywne zdobywanie wiedzy o finansach poza murami Centrum.

Skarbiec ze sztabą złota, bankowóz, w którym znajduje się milion złotych w 10 złotowych banknotach, cenne polskie numizmaty – w tym denar Bolesława Chrobrego – oraz złote monety z całego świata, to tylko niektóre z atrakcji czekających na zwiedzających. Goście Centrum Pieniądza NBP dowiedzą się także jak działa rynek kapitałowy oraz bank centralny, poznają proces produkcji pieniędzy, a na koniec sprawdzą swoją wiedzę zdobytą w wielu grach i quizach.

Niespodzianki dla pierwszych zwiedzających!
Centrum Pieniądza NBP zostanie otwarte dla publiczności w Noc Muzeów, 14 maja 2016 r. o godzinie 19.00. Ostatni zwiedzający wejdzie o godzinie 1.00 w nocy. Wstęp do Centrum jest bezpłatny – na pierwszych 20 gości czekają niespodzianki.