"Bezpieczny złoty"

26 wrzesień

"Bezpieczny złoty"

"Bezpieczny złoty"

W miniony weekend Narodowy Bank Polski wziął udział w XX Festiwalu Nauki w Jabłonnie. Festiwal odwiedziły tłumy – w sobotę przeważały grupy szkolne, w niedzielę najwięcej było rodzin z dziećmi.


Tegoroczna ekspozycja NBP dotyczyła „Bezpiecznego złotego”. Odwiedzający nasze stoiska mogli zapoznać się z wystawą dotyczącą zabezpieczeń banknotów oraz wziąć udział w warsztatach. Zespół CP NBP przygotował zajęcia, które w atrakcyjny sposób uczyły, jak ważne są zabezpieczenia na banknotach. Jak wiadomo nic tak nie „uczy”, jak dziania praktyczne, więc każdy kto zechciał, miał niepowtarzalną okazję zaprojektowania zabezpieczeń na własnym banknocie. A że znaków pieniężnych podrabiać nie wolno, dlatego jednym z zadań było wymyślenie własnej waluty i „powołanie do życia” banku, który ją wyemituje. Następnie, korzystając z wiedzy zdobytej podczas oglądania wystawy o zabezpieczeniach, uczestnicy zajęć projektowali na specjalnie przygotowanym szablonie rysunek znaku wodnego, grafikę recto-verso, miejsce nitki zabezpieczającej czy hologramu.

Na Festiwalu Nauki każdy mógł zwiedzić bankowóz, przymierzyć strój konwojenta i poczęstować się czekoladkami w kształcie złotych monet. Kolejki ustawiały się także do trenażera – wszyscy chcieli spróbować swoich sił, otworzyć sejf i otrzymać atrakcyjne nagrody.

Dziękujemy za miło spędzony weekend, do zobaczenia za rok!

Galeria zdjęć z XX Festiwalu Nauki w Jabłonnie