Treść artykułu

Czwartek z ekspertem. Poznaj zabezpieczenia polskich banknotów.

03 Listopad 2017

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

W listopadzie zapraszamy do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka na wyjątkowe spotkania z ekspertami z Departamentu Emisyjno-Skarbcowego. Ekspert zaprezentuje zabezpieczenia polskich banknotów.

Polskie banknoty mają jedne z najlepszych na świecie. zabezpieczeń Zdarza się jednak, że przestępcy wprowadzają do obiegu tzw. fałszywki. Fałszywe banknoty upłynniane są na targowiskach, bazarach, trafiają też do sklepów. Najczęściej można je dostać w podczas zakupów jako resztę.

W życiu codziennym nie zwracamy uwagi na pieniądze , które otrzymujemy tylko mechanicznie chowamy je do kieszeni bądź portfela. Najczęściej jesteśmy narażeni na działania oszustów w okresie przedświątecznej gorączki zakupów oraz wakacyjnego luzu.

Co zrobić, aby nie paść ofiarą tego typu przestępstwa? Po prostu zacząć sprawdzać banknoty. Każdy może się nauczyć rozpoznawania podstawowych zabezpieczeń!

Dotknij, popatrz, przechyl i sprawdź. To cztery proste zasady, z których korzystamy rozpoznając autentyczność banknotów, kiedy do dyspozycji mamy tylko własne zmysły. O zabezpieczeniach banknotów, a także sposobach ich sprawdzania opowie nasz ekspert, który także poinformuje co rozbić, jeśli w nasze ręce trafią falsyfikaty.

Ekspert będzie dyżurował we czwartki 9, 16, 23 i 30 listopada w godz. 16:00-18:00 w sali Laboratorium Autentyczności CP NBP. Wstęp wolny.

Uwaga: z przyczyn bezpieczeństwa liczba osób przebywających w tym samym czasie na ekspozycji jest ograniczona.

Emitentem polskich banknotów jest Narodowy Bank Polski. Ich produkcją zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Banknoty znajdujące się obecnie w obiegu pochodzą z serii „Władcy polscy”, która została wprowadzona w 1995 r. W 2014 r. banknoty zostały zmodernizowane, pojawiły się na nich nowe zabezpieczenia (zmodernizowana wersja banknotu 200 zł została wprowadzona do obiegu w 2016 r.). W lutym 2017 r. do obiegu wszedł całkowicie nowy banknot 500 zł. W obrocie gotówkowym funkcjonują zarówno banknoty zmodernizowane, jak również te starsze. Projekty graficzne banknotów się nie zmieniły, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy zmodernizowanymi banknotami a dotychczas używanymi są widoczne.