Treść artykułu

Datkomat – finansowe darowizny w erze nowoczesnych płatności elektronicznych

15 Lipiec 2022

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

W Centrum Pieniądza NBP, w sali Nowoczesne systemy płatnicze, tuż obok bankomatu, pojawił się modelowy datkomat, czyli samoobsługowe urządzenie elektroniczne, służące do wpłacania datków (darowizn i ofiar na określone cele) bez użycia gotówki.

Datkomaty, zwane również ofiaromatami, donacjomatami lub zbiórkomatami coraz częściej wspierają instytucje pożytku publicznego i organizacje charytatywne. Dzięki nim możliwe jest dokonywanie wpłat i przekazywanie darowizn finansowych na wybrany cel w sposób szybki, bezpieczny i nowoczesny. Transakcje realizowane są zbliżeniowo, a więc z użyciem karty płatniczej, telefonu lub dowolnego urządzenia mobilnego z funkcją płatności.

Datkomat prezentowany w Centrum Pieniądza NBP zapewnia możliwość samodzielnego przetestowania funkcjonalności tego urządzenia i sprawdzenia jego działania, a ponadto przybliża koncepcję podobnych zautomatyzowanych rozwiązań, które są coraz powszechniej używane w wielu instytucjach pożytku publicznego, w kościołach czy w innych miejscach ogólnodostępnych, takich jak punkty obsługi pasażerów i szpitale.

Urządzenie wiernie odwzorowuje standardowy model datkomatu, a ponadto  spełnia funkcje edukacyjne – podobnie jak stojący tuż obok model bankomatu. Ofiaromat dostępny w sali Nowoczesne systemy płatnicze zapewnia dwa rodzaje aktywności:

  1. zapoznanie się z działaniem urządzenia i dokonanie symulacji wpłaty darowizny na cel charytatywny;
  2. pokaz slajdów wyjaśniający, jak działa i do czego służy datkomat.

Zapraszamy do przetestowania datkomatu w Centrum Pieniądza NBP.

Zespół Centrum Pieniądza NBP