Treść artykułu

Kolekcja Centrum Pieniądza NBP powiększyła się o nowy i niezwykły nabytek - płatniczy implant podskórny!

17 Maj 2022

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

Centrum Pieniądza NBP gromadzi wszelkie eksponaty związane z historią pieniądza, także tą najnowszą. Chcemy pokazać w jaki sposób, na przestrzeni dziejów, zmieniają zwyczaje oraz instrumenty płatnicze. Implant płatniczy to innowacja, przy pomocy której chcemy zachęcić zwiedzających do dyskusji o przyszłości pieniądza.

Prezentowany w gablocie implant jest bardzo małych rozmiarów, wyglądem przypomina  agrafkę o wymiarach ok. 0,5 mm x 7 mm x 28 mm i waży niecały 1 gram. Wykonany został z biopolimeru używanego do produkcji wyrobów medycznych. Oznacza to, że nasz organizm nie zareaguje na niego jak na ciało obce, a nasze tkanki w naturalnym procesie taki biopolimer zabudowują. Implant wykorzystuje technologię Near Field Communication (NFC).  Jest to bezdotykowa i bezprzewodowa technologia komunikacyjna bliskiego zasięgu (znana już m. in. z telefonów komórkowych), która wykorzystuje fale radiowe do udostępniania informacji oraz ich wysyłania na odległość kilku centymetrów. Implant nie emituje żadnych fal ani promieniowania i nie posiada własnego zasilania. Nie jest również urządzeniem typu GPS i służy wyłącznie do dokonywania płatności. W celu dokonania zapłaty należy przyłożyć implant do terminala płatniczego, wtedy informacje z czipa przekazywane są, dzięki antenie w nim umieszczonej, do terminala.

Implanty płatnicze, tak jak inne nowoczesne technologie, budzą kontrowersje. Nawet największe religie monoteistyczne nie są wobec tego typu rozwiązań obojętne. Przykładowo, Apokalipsa Św. Jana odwołuje się wprost do znaku bestii, bez znamiona której na ręku lub czole żaden człowiek nie będzie mógł kupować ani sprzedawać. Należy jednak pamiętać, że podobne implanty używane są m. in. w medycynie i są bezpieczne dla naszego organizmu. Do niewątpliwych zalet ich stosowania zaliczyć możemy fakt, że jest on zawsze z nami, nie musimy się już martwić np. zapomnianym portfelem i możemy używać go w miejscach takich jak basen, plaża albo koncerty czyli wszędzie tam, gdzie z różnych względów wolelibyśmy nie zabierać karty płatniczej.

Implanty płatnicze, jak każda przełomowa innowacja, wzbudzać mogą zarówno zachwyt jak i lęk. Czy warto jednak bać się wszystkiego co nowe? Zachęcamy do dyskusji a także zapraszamy do Centrum Pieniądza NBP!

Zespół CP NBP