Treść artykułu

Lato w Centrum Pieniądza NBP

13 Czerwiec 2018

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

Niedziele w Centrum Pieniądza NBP! W letnie niedziele, zawsze o 12.00, zapraszamy do zwiedzania CP NBP.

Nasi animatorzy, w zależności od wybranego dnia, poprowadzą jedną z czterech specjalnie przygotowanych ścieżek tematycznych.

Czas trwania: około 60 minut. Wstęp bezpłatny. Na zainteresowanych czekamy w Recepcji CP NBP. Uwaga - grupa może liczyć 25 osób.

1. Dzieje złotego

Rozwój złotego odzwierciedla burzliwe dzieje naszej państwowości. W XVI w. złoty był swego rodzaju „wirtualną” walutą, funkcjonował bowiem jako jednostka obrachunkowa – na tyle zamieniano umownie 30 groszy, aby uprościć obliczenia. Pod postacią materialną pojawił się znacznie późnej.

Fascynującą historię naszej narodowej waluty przedstawią:

  • 1 lipca – Alina Zawada
  • 15 lipca – Agata Bulak
  • 29 lipca – Kinga Biedrzycka

2. Ikonografia banknotów polskich XX i XXI wieku

Banknoty to szczególne dzieła sztuki. Widnieje na nich powszechnie rozumiana symbolika, która ma budować zaufanie społeczne do emitenta. Banknot reprezentuje bowiem władzę, która jest odpowiedzialna za wartość pieniądza. Banknoty polskie XX i XXI w. ilustrują burzliwą historię państwa. Znajdujące się na nich wizerunki związane są z oficjalną w danym okresie ideologią, a forma plastyczna często nawiązuje do obowiązującego wówczas stylu w sztuce.  Nominały odzwierciedlają natomiast dobrą lub złą (w przypadku hiperinflacji) sytuację gospodarczą w kraju.

O ikonografii polskich banknotów opowiedzą:

  • 8 lipca– Beata Mielcarz
  • 5 sierpnia– Maciej Tybus
  • 19 sierpnia– Joanna Szymczak

3. Pieniądz jako źródło informacji

Pieniądz jest przedmiotem, który jak żaden inny dociera do szerokiego grona odbiorców. Jego moc przekazu wykorzystywali już starożytni władcy, umieszczając na monetach symbole, wizerunki i napisy niosące konkretne przesłanie. Dzisiaj emitenci postępują podobnie. Wystarczy uważnie przyjrzeć się wyobrażeniom na współczesnych banknotach obiegowych i kolekcjonerskich. Z kolei na monetach często upamiętnia się ważne wydarzenia. W tym roku NBP wyemitował monetę o nominale 5 zł  z okolicznościowym napisem 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

O tym,  co można wyczytać z wizerunków na monetach i banknotach, opowiedzą:

  • 22 lipca – Marek Łuszczyk
  • 12 sierpnia – Iwona Szymańska

4. Król, malarz, poeta.  Portrety na monetach od starożytności po XXI wiek

Gdy około połowy VII wieku p.n.e. wynaleziono monetę, nikt nawet nie pomyślał, by umieścić na niej portret emitenta. Na monetach pojawiały się symbole, bogowie i boginie. Jednym z pierwszych władców, który ośmielił się umieścić swój wizerunek na monecie, był Aleksander Wielki. Sztuka portretowa na monetach rozkwitła w starożytnym Rzymie i  trwa do dzisiaj.  Zmienił się natomiast status społeczny osób portretowanych. Na współczesnych monetach odnajdujemy często wizerunki ludzi zasłużonych dla kultury danego kraju. Wśród emisji kolekcjonerskich NBP znajduje się m.in. seria „Polscy Malarze XIX/XX w.”

Sztukę portretową na monetach przybliży:

  • 26 sierpnia – Anna Szolc