Treść artykułu

Noc Muzeów 2021 za nami!

20 Maj 2021

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

Noc Muzeów 2021 w Centrum Pieniądza NBP już za nami. Było ciekawie, interaktywnie i merytorycznie. Eksperci Centrum opowiadali o intrygujących eksponatach i odpowiadali na pytania internautów. Widzowie mogli zobaczyć też serię filmów edukacyjnych i zwiedzić niektóre sale wirtualnie. Nagranie całego programu dostępne jest na kanale NBP w serwisie YouTube – ma już ponad 2000 odsłon!

Centrum Pieniądza NBP po raz kolejny dołączyło do grona placówek kulturalnych organizujących Noc Muzeów. Tegoroczna edycja pod hasłem: "Pieniądz - świadek historii" ze względu na sytuację epidemiczną odbyła się wyłącznie w formie online.

Noc Muzeów 2021 to przede wszystkim spotkania z ekspertami na żywo, filmy na temat unikatowych eksponatów, numizmatów z kolekcji NBP, a także związane z nimi historie, czy możliwość zwiedzenia części sal Centrum dzięki Wirtualnemu Spacerowi.

Eksperci podczas spotkań online opowiadali o najciekawszych eksponatach prezentowanych w placówce, ich niekiedy zaskakujących losach, a także funkcjach.

Podczas Nocy Muzeów została zaprezentowana seria krótkich filmów, m.in.:

 • Wystawa Centrum Pieniądza od zaplecza, czyli skąd się biorą eksponaty. Wyjaśnienie w jaki sposób CP pozyskuje zbiory i jak dba o to, żeby eksponaty zachowały się w jak najlepszym stanie;
 • Konserwacja zabytkowej XVIII-wiecznej skrzyni do przechowywania wartości pieniężnych, zawierającej niesamowity mechanizm ryglujący. Dzięki odpowiednim zabiegom odzyskała ona dawny wygląd i jest obecnie jedną z atrakcji w sali Skarbiec.;
 • Mrówki, sznurki i atrament – rzecz o dawnym pieniądzu w Chinach przedstawia bogatą i unikatową na skalę Polski kolekcję chińskich płacideł i monet;
 • O pieniądzu, którego nie widać, czyli o pierwszej kolekcjonerskiej monecie cyfrowej przedstawia wyemitowaną w 2020 r. przez Bank Litwy monetę LBCOIN, której cyfrowa wersja oparta jest o technologię blockchain;
 • W filmie Pieniądz Polski Wazów zostały zaprezentowane najciekawsze polskie numizmaty z końca XVI i XVII w. pochodzące z kolekcji NBP;
 • Numizmatyczne skarby ––  prezentuje numizmaty z sali Gabinet Numizmatyka Centrum Pieniądza NBP;
 • Złoto – metal cenny i niewiarygodnie pożyteczny to spojrzenie na rolę złota w kontekście rezerw NBP jak i w odniesieniu do monet uncjowych emitowanych przez bank centralny.
 • Podczas nocnego programu online zostały również przybliżone sylwetki: projektanta polskich banknotów obiegowych Andrzeja Heidricha oraz  Józefa Mehoffera - wybitnego malarza i projektanta banknotu 100 zł, który wszedł do obiegu w 1934 r. i jest uznawany za jeden z najpiękniejszych przedwojennych polskich banknotów. Nie zabrakło także interakcji „na żywo” – eksperci odpowiadali na pytania widzów podczas live chatów. Dodatkowo można było wziąć udział w wirtualnym spacerze po wybranych salach Centrum Pieniądza NBP.

  Formuła tegorocznego programu ułatwiła dotarcie do szerokiego grona odbiorców – w szczególności wszystkich zainteresowanych historią pieniądza i tematyką finansów, pasjonatów ekonomii, miłośników numizmatyki i entuzjastów odkrywania niezwykłych miejsc na kulturalnej mapie Polski. W sumie Noc Muzeów w Centrum Pieniądza NBP miała 2069 odtworzeń na kanale YouTube oraz 387 odsłon na stronie www.cpnbp.pl.

  Całość można obejrzeć pod tym linkiem: Noc Muzeów 2021 w Centrum Pieniądza NBP - YouTube

  Wkrótce na kanale NBP na YT dostępne będą także prezentowane podczas Nocy Muzeów filmy edukacyjne w formie osobnych, opatrzonych opisem, nagrań.