Treść artykułu

Nowe eksponaty w Centrum Pieniądza NBP

22 Styczeń 2019

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

Ekspozycję Centrum Pieniądza NBP wzbogacą dwa nowe obiekty, zakupione w grudniu 2018 r. W sali „Antyk, Średniowiecze, Nowożytność” będzie można oglądać XVIII-wieczny kufel i XIX-wieczny puchar, stanowiące przykład pozamonetarnego użycia pieniądza.

Nowe eksponaty - Kufel

Eksponaty zostały zakupione na aukcji zorganizowanej przez Antykwariat Numizmatyczny Michała Niemczyka.

XVIII-wieczny, dekoracyjny kufel jest ozdobiony pięcioma medalami Władysława IV i Jana Kazimierza oraz dwudziestoma monetami polskimi. Został wykonany ze srebra i najprawdopodobniej pochodzi z terenów Polski lub z Polską związanych. Ma wygrawerowany rok 1721, stąd można przypuszczać, że w tym właśnie roku został wykonany.

Z kolei srebrny puchar zdobiony XIX-wiecznymi talarami pruskimi, powstał w wytwórni w Berlinie. Ze względu na najmłodszą monetę wprawioną w naczynie, pochodzącą z 1871 r., można przypuszczać, że powstał właśnie po tym roku.

Oba eksponaty stanowią przykład pozamonetarnego użycia pieniądza i specyficznej mody na naczynia zdobione numizmatami. Takie ozdoby stosowano, by podnieść prestiż właściciela i przekonywać o jego zamożności, statusie i dobrym guście.

Nowe nabytki zastąpią eksponowane dotychczas w Centrum Pieniądza NBP podobne obiekty wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie. Zanim jednak zobaczymy je na ekspozycji w sali Antyk, Średniowiecze, Nowożytność, zostaną poddane konserwacji.

Tekst: Eliza Walczak i Marcin Madejski (CP NBP/DEW), współpraca: WKC/DKP
Zdjęcia: Marcin Madejski (CP NBP/DEW)