Treść artykułu

Nowy eksponat w Centrum Pieniądza NBP: rumuński polimerowy banknot obiegowy 20 lei

17 Maj 2022

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

W Centrum Pieniądza NBP pojawił się nowy eksponat. To najnowszy rumuński banknot obiegowy o wartości 20 lei. Rumuński bank centralny po raz pierwszy wyemitował banknot obiegowy z wizerunkiem kobiety jako autentycznej postaci historycznej. Polimerowe 20 lei upamiętnia Ecaterinę Teodoroiu - porucznik rumuńskiej armii w okresie I wojny światowej, a zarazem pierwszą kobietę-porucznik w dziejach rumuńskiego wojska.

Urodzona w 1894 r. Teodoroiu początkowo służyła jako pielęgniarka podczas I wojny światowej. Do wojska wstąpiła po tym jak jej czterej bracia zginęli w bitwie. Wspinała się po szczeblach kariery i zdobywała wyróżnienia za męstwo. Zmarła na linii frontu w 1917 roku w wieku 23 lat.

Pomysł przedstawiania kobiet na rumuńskiej walucie zrodził się w 2018 roku, kiedy dziennikarka modowa Janina Nectara stworzyła listę 100 kobiecych postaci, w tym Teodoroiu, naukowców, lekarzy, artystek i profesorów wartych upamiętnienia.

Banknot, prezentowany w Centrum Pieniądza NBP w sali Laboratorium autentyczności, ma wymiary 136x77 mm. Na awersie widnieją m.in. portret Ecateriny Teodoroiu (1894-1917), bukiet krokusów, odznaka rumuńskich skautów, stylizowany wizerunek insygniów piechoty, nazwa emitenta. Na rewersie przedstawiono m.in. Mauzoleum Mărăşeşti, skrzydaltą postać bogini zwycięstwa z Medalu Zwycięstwa, kwiat lilii.

Zespół CP NBP

20 lei20 lei