Treść artykułu

Wirtualny świat w Centrum Pieniądza!

16 Listopad 2021

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

Ponownie zapraszamy na wyjątkowy cykl pokazów filmów: „Polskie złoto” oraz „Wiktoria 1920”. Filmy zostały wykonane w technologii 360 VR. Pokazy będą się odbywały we wtorki i czwartki w sali edukacyjnej Centrum Pieniądza NBP.

Pierwszy pokaz rozpocznie się 16 listopada.

Pokazy filmów:

wtorek, godz. 15:00 – pokazy filmów VR „Polskie złoto” część 1 i 2.

czwartek, godz. 15:00 – pokaz filmu VR „Wiktoria 1920”.

Uwaga: liczba miejsc ograniczona (do 6 osób), o możliwości wzięcia udziału w pokazie decyduje kolejność przybycia. Na pokaz zapraszamy dorosłych i młodzież od 13 roku życia.

Z uwagi na stan pandemii, w ramach podejmowanych przez NBP działań prewencyjnych, w Centrum Pieniądza NBP obowiązują nowe zasady zwiedzania.

***

Filmy „Polskie złoto” część 1 i 2 – pokaz trwa 17 minut

„Polskie złoto” to historia ewakuacji 80 ton złota Banku Polskiego SA podczas II wojny światowej. Pierwszy film przedstawia historię ratowania polskiego złota na początku II wojny światowej. Drugi film nawiązuje do transportu złota przez teren Polski oraz przedstawia wirtualną mapę podróży złota przez kontynenty aż do umieszczenia rezerw kruszcowych w trzech instytucjach – w Banku Anglii w Londynie, Banku Kanady w Ottawie i Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku.

Film „Wiktoria 1920” - pokaz trwa 40 minut.

„Wiktoria 1920” upamiętnia setną rocznicę Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej. Po założeniu gogli VR, uczestnik filmu przenosi się w czasie. Kilka sekund po rozpoczęciu pokazu ląduje w sierpniu 1920 roku i staje się głównym bohaterem – kurierem przewożącym meldunek z frontu do polskiego sztabu. Uciekając przed bolszewikami uczestniczy w zapierających dech w piersiach wydarzeniach, poznając rolę, jaką w zwycięstwie nad bolszewikami odegrał polski wywiad radiowy.

Film będący produkcją Biura Programu „Niepodległa” powstał w koprodukcji Narodowego Centrum Kultury. Partnerem filmu jest Narodowy Bank Polski.