Treść artykułu

Wystawa „Dzieje złotego” – zaproszenie na wystawę oraz specjalne oprowadzanie

01 Październik 2018

Brak tytułu

Wystawa „Dzieje złotego” – zaproszenie na wystawę oraz specjalne oprowadzanie

Wystawa „Dzieje złotego”, 28.09.2018-7.10.2018, Plac Piłsudskiego, Warszawa

Złoty pojawił się na arenie historii na przełomie XV i XVI w., a jego istnienie powiązane jest nierozerwalnie z burzliwą historią naszego kraju. Złote portugały Zygmunta III Wazy symbolizowały okres prosperity i największego zasięgu terytorialnego Rzeczpospolitej; tymfy i boratynki bite za czasów Jana Kazimierza –  kryzys związany z „potopem” szwedzkim. Odzyskanie niepodległości w 1918 r. oznaczało powrót złotego na arenę dziejów. Stworzona przez zespół Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka wystawa czasowa „Dzieje złotego” prezentuje fascynujące losy polskiej waluty na przestrzeni wieków. Wystawę oglądać można na Placu Piłsudskiego w Warszawie do 7 października.

4 i 5 października 2018 r. o godzinie 16:00 i 17:00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Dzieje złotego”. O wystawie opowie jeden z autorów ekspozycji, doradca w CP NBP, p. Mateusz Sora. Natomiast w godz. 11:00-16:00, w pawilonie na terenie wystawy, eksperci CP NBP prowadzić będą wykłady i prezentacje dla grup, połączone z oprowadzaniem po wystawie „Dzieje złotego”. Rezerwacje pod numerem 22 185 25 25.

Wystawa „Dzieje złotego” jest częścią Polskiej Wystawy Gospodarczej (PWG). Jest to ważny i wyjątkowy projekt wystawienniczy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy. Celem PWG jest przybliżenie osiągnięć ostatniego 100-lecia polskiej gospodarki szerokiemu gronu odbiorców, propagowanie patriotyzmu gospodarczego oraz wzbudzenie poczucia dumy i szacunku dla efektów pracy pokoleń Rodaków.

Więcej informacji na stronie: www.pwg.prezydent.pl.