Treść artykułu

Szkoły ponadgimnazjalne

01 Kwiecień 2016

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

Tematyczne ścieżki zwiedzania ABC Centrum Pieniądza

Centrum Pieniądza NBP obejmuje 16 sal ekspozycyjnych, kilkaset multimediów i tysiące unikatowych eksponatów. Dla uczniów gimnazjów przygotowaliśmy tematyczne ścieżki zwiedzania Centrum Pieniądza NBP. Spacer każdą ze ścieżek trwa 90 minut i prowadzony jest przez animatora CP NBP.

Rezerwacja zajęć dla grup szkolnych prowadzona jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:00-15:00, pod numerem telefonu 22 185 25 25.

1. Pieniądz z historią w tle
Dzisiejszy pieniądz w niewielkim stopniu przypomina pierwsze złote i srebrne monety starożytnych Greków. Ścieżka zwiedzania Pieniądz z historią w tle odkrywa powiązania pomiędzy etapami kształtowania się pieniądza i systemów pieniężnych, a przełomowymi wydarzeniami w dziejach świata i Polski. Trasa ścieżki prowadzi przez moduły Antyk-Średniowiecze-Nowożytność, Systemy pieniężne, Gabinet numizmatyka, Wojny, PRL, Transformacja, Twórca pieniądza i produkcja pieniądza.

2. Pieniądz w banku
Początki bankowości związane są z depozytem, czyli przechowywaniem pieniędzy. Wraz z rozwojem cywilizacji zwiększała się liczba usług i postępowała specjalizacja banków. Podczas wędrówki ścieżką Pieniądz w banku wyjaśnione zostaną zagadnienia związane z historią bankowości i zasadami działania różnych typów banków. Dużo uwagi poświęcone zostanie roli i zadaniom banku centralnego. Trasa ścieżki prowadzi przez moduły Antyk-Średniowiecze-Nowożytność, Ulica bankowa, Bank centralny, Skarbiec, Laboratorium autentyczności.