Treść artykułu

Szkoły ponadgimnazjalne

01 Kwiecień 2016

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

Tematyczne ścieżki zwiedzania ABC Centrum Pieniądza

Rezerwacja zajęć dla grup szkolnych prowadzona jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 10:30-15:30, pod numerem telefonu 22 185 25 25.

Zajęcia na ekspozycji ABC Centrum Pieniądza

Centrum Pieniądza NBP obejmuje 16 sal ekspozycyjnych, kilkaset multimediów i tysiące unikatowych eksponatów. Dla uczniów gimnazjów przygotowaliśmy specjalne zajęcia na ekspozycji, podczas których uczniowie zwiedzają wybrane sale i rozwiązują zadania dotyczące wybranych aspektów ekspozycji. Zajęcia trwają 90 minut i prowadzone są przez animatorów CP NBP.

1. Pieniądz z historią w tle
Dzisiejszy pieniądz w niewielkim stopniu przypomina pierwsze złote i srebrne monety starożytnych Greków. Ścieżka zwiedzania Pieniądz z historią w tle odkrywa powiązania pomiędzy etapami kształtowania się pieniądza i systemów pieniężnych, a przełomowymi wydarzeniami w dziejach świata i Polski. Trasa ścieżki prowadzi przez moduły Antyk-Średniowiecze-Nowożytność, Systemy pieniężne, Gabinet numizmatyka, Wojny, Twórca pieniądza i produkcja pieniądza.

2. Pieniądz w banku
Początki bankowości związane są z depozytem, czyli przechowywaniem pieniędzy. Wraz z rozwojem cywilizacji zwiększała się liczba usług i postępowała specjalizacja banków. Podczas wędrówki ścieżką Pieniądz w banku wyjaśnione zostaną zagadnienia związane z historią bankowości i zasadami działania różnych typów banków. Dużo uwagi poświęcone zostanie roli i zadaniom banku centralnego. Trasa ścieżki prowadzi przez moduły Antyk-Średniowiecze-Nowożytność, Ulica bankowa, Bank centralny, Skarbiec, Laboratorium autentyczności.

Zwiedzanie ogólne Centrum Pieniądza NBP

Centrum Pieniądza NBP obejmuje 16 sal ekspozycyjnych, kilkaset multimediów i tysiące unikatowych eksponatów. Zwiedzanie ekspozycji z animatorem trwa około 90 minut. W tym czasie uczniowie zobaczą najważniejsze miejsca i najciekawsze eksponaty. Tę formę wizyty polecamy grupom szkolnym, które przyjeżdżają do Warszawy na wycieczkę i dla których pobyt w CP NBP jest jedną z licznych atrakcji tego dnia, a zatem chcą w najkrótszym czasie zobaczyć jak najwięcej.