Treść artykułu

Powstanie Warszawskie 1944

30 Lipiec 2020

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

Na wystawie stałej w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka znajdują się eksponaty związane z Powstaniem Warszawskim.

Z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego każdy gość, który w dniach 1.08 – 2.10.2020 r. odwiedzi Centrum Pieniądza NBP, będzie mógł zabrać, jako pamiątkę z wizyty, komplet 5 kart zawierających informację o Powstaniu w kontekście ekspozycji stałej. Karty będą dostępne na stojaku przy wyjściu z naszej placówki.

Pierwsza karta przypomina datę i dokładny czas wybuchu Powstania Warszawskiego – jednej z największych i najbardziej zaciętych bitew miejskich w czasie II wojny światowej. Godzina „W” wyznaczała symboliczny początek, trwającej przez 63 dni, heroicznej walki powstańców, której celem była wolna i niepodległa Polska. W tle karty znajduje się zdjęcie patrolu por. „Agatona” z batalionu „Pięść” na dawnym pl. Kazimierza Wielkiego w Warszawie. Kartki z kalendarza upamiętniające inne kluczowe wydarzenia drugiej wojny światowej można zobaczyć w module „Wojny”.

Na drugiej karcie upamiętniono banknot o nominale 10 złotych (emisja z 1940 r.) z charakterystycznym nadrukiem: AK "Reguła" Pierwszy żołd powstańczy SIERPIEŃ 1944 R. Z uwagi na działania wojenne, dowództwo AK nie miało możliwości wydrukowania nowych banknotów, dlatego też w czasie Powstania polecono wykonać specjalne nadruki propagandowe na banknotach obiegowych, czyli na tzw. młynarkach.

Trzecia karta przedstawia gmach przedwojennego Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej w Warszawie. W 1944 r. budynek ten stanowił jeden z najważniejszych punktów powstańczej obrony przed oddziałami niemieckimi nacierającymi na Stare Miasto. W tle karty można zobaczyć, jak wyglądał portal wejściowy do siedziby Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej (kopia tego portalu znajduje się także przy wejściu do modułu „Bank Centralny” w Centrum Pieniądza NBP).

Na czwartej karcie możemy prześledzić fragment przedwojennego planu Warszawy z najważniejszymi punktami powstańczego oporu w Śródmieściu stolicy. Dzisiejszy plac Powstańców Warszawy (a w latach 1921-1957 plac Napoleona) stanowił serce Warszawy i był miejscem szczególnie zaciętych walk w sierpniu i wrześniu 1944 r.

Piąta karta upamiętnia postać Franciszka Ksawerego księcia Druckiego- Lubeckiego – twórcę pierwszego na ziemiach polskich banku centralnego. Popiersie księcia Druckiego- Lubeckiego, wykonane na zamówienie Banku Polskiego, zostało w sierpniu 1944 r. przestrzelone kulą w trakcie walk o redutę powstańczą przy ul. Bielańskiej. W tle karty widoczny jest fragment ryciny przedstawiającej gmach Banku Polskiego z XIX w. wg projektu Antoniego Corazziego. Grafiki przedstawiające ten historyczny budynek można zobaczyć w module „Ulica Bankowa”.

Serdecznie zapraszamy!

Wejście znajduje się od ulicy Świętokrzyskiej 11/ 21

Wstęp jest bezpłatny!

Zespół Centrum Pieniądza NBP

Pobierz karty: