Treść artykułu

Najczęstsze pytania zwiedzających

08 Listopad 2019

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

 • Będziemy pierwszy raz w Centrum Pieniądza NBP. Co warto wybrać na początek?

Zwiedzający indywidualni mogą zwiedzać: samodzielnie, z interaktywnymi mapami dla rodzin (tzw. tabliczki) lub skorzystać z audioprzewodników. Wszelkich informacji o możliwych formach zwiedzania Centrum Pieniądza NBP udzieli animator w recepcji. Informacje dotyczące możliwych form zwiedzania znajdują się także na stronie internetowej www.cpnbp.pl w zakładce Edukacja. Grupom szkolnym na początek proponujemy interaktywne zajęcia prowadzone przez animatora lub zwiedzanie ogólne z animatorem. Jako kolejne polecamy warsztaty, które odbywają się w sali edukacyjnej. Informacje o naszej ofercie można znaleźć na stronie internetowej www.cpnbp.pl.

W razie wątpliwości podczas rezerwacji telefonicznej nasi pracownicy podpowiedzą, jaką formę zwiedzania wybrać.

 • Jakie formy zwiedzania są dostępne dla rodzin w Centrum Pieniądza NBP?

W Centrum Pieniądza NBP dostępne są następujące formy zwiedzania:

- zwiedzanie indywidualne do 10 osób;

- grupa rodzinna powyżej 10 osób (maksymalnie 20 osób);

- zwiedzanie z interaktywnymi mapami dla rodzin (tzw. tabliczki);

- zwiedzanie z audioprzewodnikami – z programem przygotowanym specjalnie dla rodzin.

 • Jak długo trwa zwiedzanie z audioprzewodnikiem?

Zazwyczaj zwiedzanie trwa od godziny do półtorej godziny.

 • W jakich językach dostępne są audioprzewodniki?

Audioprzewodniki są dostępne w języku polskim i angielskim.

 • Czy można przyjść do Centrum Pieniądza NBP z dzieckiem w wózku? Czy można gdzieś zostawić wózek?

Tak. Do Centrum Pieniądza NBP można przyjść z dzieckiem w wózku. Wózek można zostawić przy recepcji bądź zwiedzać ekspozycję z wózkiem.

 • Czy wizyta w Centrum Pieniądza NBP dla 4-latka będzie atrakcyjna?

Ścieżki edukacyjne są przygotowane z myślą o dzieciach od 6 lat. W Centrum Pieniądza NBP jest jednak wiele eksponatów oraz multimediów, które są atrakcyjne również dla młodszych dzieci.

 • Chciałbym z rodziną odwiedzić Centrum Pieniądza NBP. Czy możemy je zwiedzić z animatorem?

Na zwiedzanie z animatorem mogą zapisać się grupy większe niż 10 osób. Poniżej tej liczby osób można zwiedzać Centrum Pieniądza NBP indywidualnie.

 • Czy do Centrum Pieniądza NBP można przyjść bez rezerwacji?

Tak. Bez rezerwacji przyjmujemy osoby zwiedzające indywidualnie, maksymalnie do 10 osób. Gdy na ekspozycji znajduje się maksymalna dopuszczalna liczba osób, taka grupa jest jednak wpuszczana, dopiero gdy zwolni się miejsce.

 • Kiedy wymagana jest rezerwacja miejsc?

Rezerwacja miejsc wymagana jest dla grup powyżej 10 osób. Rezerwacja odbywa się wyłącznie poprzez formularz online zamieszczony na stronie Centrum Pieniądza NBP.

 • W jakich godzinach grupa może zwiedzać Centrum Pieniądza NBP bez przewodnika? Ile osób może być w grupie?

Zwiedzanie bez przewodnika odbywa się od wtorku do niedzieli w pełnych godzinach: 11.00, 12.00, 13.00, 14.00, 15.00 i 16.00, w czwartki również o 17.00. Grupy mogą liczyć maksymalnie 20 osób. Wizytę należy wcześniej zarezerwować.

 • Czy można zapisać grupę na kilka zajęć?

Nie rekomendujemy zapisywania grupy na kilka zajęć tego samego dnia, natomiast w odstępie czasowym oczywiście jest to możliwe.

 • Jak liczna może być grupa, która chce dokonać rezerwacji na zajęcia?

Grupa może liczyć od 11 do maksymalnie 25 osób. W ciągu godziny – ze względów bezpieczeństwa – możemy przyjąć maksymalnie dwie takie grupy (oczywiście tylko pod warunkiem że na daną godzinę nie jest już zapisana inna grupa/inne grupy).

 • Czy zakres tematyczny zajęć dla grup zorganizowanych się powtarza?

Nie. Zakres tematyczny zajęć jest inny. Zajęcia dodatkowo są dostosowane do wieku zwiedzających. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową ofertą zajęć i warsztatów na naszej stronie internetowej www.cpnbp.pl w zakładce Edukacja.

 • Dlaczego grupy mogą liczyć maksymalnie 25 osób, a bez przewodnika 20 osób?

Dla komfortu zwiedzania i optymalnego skorzystania z zajęć z animatorem grupa nie może przekroczyć liczby 25 osób. W ciągu godziny możemy przyjąć maksymalnie 2 takie grupy. Dodatkowo, aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom zwiedzających, stworzyliśmy możliwość zwiedzania bez animatora. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z regulaminem i wymaganiami bezpieczeństwa na ekspozycji może przebywać ograniczona liczba osób. W związku z tym zostało wyliczone, że na ekspozycji – oprócz grup zorganizowanych do 25 osób i osób zwiedzających indywidualnie – możemy dodatkowo przyjąć grupę maksymalnie 20 osób zwiedzających bez animatora.

 • Czy w czasie warsztatów odwiedza się też sale ekspozycji?

Tak. Warsztaty kończą się zwykle w jednej z sal, która tematycznie połączona jest z warsztatami, np.:

- warsztaty Sprawdzam! Laboratorium autentyczności banknotów kończą się w sali Laboratorium autentyczności;

- warsztaty Twórca pieniądza i produkcja pieniądza – w sali Twórca i produkcja pieniądza;

- warsztaty Pieniądzem może być wszystko? – w sali Antyk–Średniowiecze–Nowożytność;

warsztaty Ale bank! – w sali Bank Centralny bądź sali Ulica Bankowa.

 • Czy jest szatnia?

Tak. Na terenie placówki znajduje się szatnia. Do dyspozycji zwiedzających są też zamykane na kluczyk skrytki, w których można zostawić cenniejsze rzeczy. Na teren eskpozycji nie wolno wchodzić z torbami lub plecakami. Należy je zostawić w szatni bądź w szafce zamykanej na klucz.

 • Czy dzieci muszą mieć obuwie na zmianę?

Nie. Nie ma potrzeby zmiany obuwia.

 • Czy do Centrum Pieniądza NBP można przyjść z psem przewodnikiem?

Tak. Do Centrum Pieniądza NBP możliwe jest wejście z psem przewodnikiem lub psem asystującym osobie z niepełnosprawnością.

 • Czy obiekt jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami?

Centrum Pieniądza NBP wyposażone jest w podnośniki dla wózków oraz windę. Osoby poruszające się na wózkach elektrycznych oraz stabilizujących plecy i głowę proszone są o wcześniejsze zgłoszenie wizyty w celu uzyskania asysty. W przypadku bardziej szczegółowych pytań lub jeśli planują Państwo wizytę grupową – prosimy o kontakt telefoniczny. Znając Państwa potrzeby, będziemy mogli lepiej przygotować się do obsługi. W Centrum Pieniądza NBP znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnościami.

 • Czy wizyta w Centrum Pieniądza NBP jest bezpłatna?

Tak. Zarówno zajęcia, warsztaty, jak i zwiedzanie ogólne z animatorem są bezpłatne.

 • Czy Centrum Pieniądza NBP bierze udział w Nocy Muzeów?

Tak. Centrum Pieniądza NBP rokrocznie bierze udział w Nocy Muzeów.

 • Czy w Centrum Pieniądza NBP jest punkt gastronomiczny?

Nie. W Centrum Pieniądza NBP nie ma punktu gastronomicznego. Na teren ekspozycji nie wolno również wnosić napojów ani jedzenia. Na każdym poziomie dostępne są dystrybutory z niegazowaną wodą źródlaną – można ją spożywać w pobliżu dystrybutora.

 • Czy w Centrum Pieniądza NBP można kupić pamiątki?

Na terenie Centrum Pieniądza NBP działa punkt sprzedaży wartości kolekcjonerskich, gdzie można kupić niektóre (wyemitowane przez Narodowy Bank Polski) banknoty i monety kolekcjonerskie.

 • Czy na terenie Centrum Pieniądza NBP można robić zdjęcia?

Na terenie Centrum Pieniądza NBP można robić zdjęcia. Nie można natomiast używać statywu ani lampy błyskowej.

 • Czy można zaparkować samochód, autokar w okolicy Centrum Pieniądza NBP?

Centrum Pieniądza NBP mieści się w samym centrum Warszawy. W okolicy nie ma dużo miejsc parkingowych dla samochodów osobowych.

Bezpośrednio przed placówką nie ma miejsc parkingowych dla autokarów. Listę miejsc dla autokarów można znaleźć na stronie Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie:

https://zdm.waw.pl/sprawy/parkowanie/miejsca-postojowe-dla-autokarow/.

 • Jakie są opłaty w godzinach parkingowych?

Centrum Warszawy objęte jest strefą płatnego parkowania. Obowiązuje ona od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–18.00. W soboty, niedziele i dni świąteczne parkowanie jest bezpłatne. Szczegółowe informacje dotyczące opłat można znaleźć na stronie Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie: https://zdm.waw.pl/sprawy/parkowanie/oplata-za-postoj/.