Treść artykułu

Chatelaine, etui na monety i skarbonka koszyczkowa – nowe nabytki w Centrum Pieniądza NBP

10 Sierpień 2022

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

Centrum Pieniądza NBP gromadzi różnorodne eksponaty związane z historią pieniądza.  W sali Antyk-Średniowiecze-Nowożytność prezentujemy m.in. obiekty łączące sztukę użytkową z numizmatami. Do prezentowanych już wcześniej naczyń i ozdób dołączyły ostatnio:

Chatelaine - zawieszany u pasa ozdobny przybornik, złożony z kilku połączonych szeregowo srebrnych łańcuszków. Na ich końcach mocowano niegdyś rozmaite drobne użytkowe lub dekoracyjne przedmioty,  np. zestaw żelaznych kluczyków zegarmistrzowskich. Przybornik dodatkowo zdobiony  jest płytką z wygrawerowaną alpejską krową oraz pięcioma srebrnymi monetami europejskimi – czteroma szwajcarskimi i jedną bawarską. Przedmiot najprawdopodobniej został wykonany w Szwajcarii w XIX wieku, sądząc po datowaniu monet.

Dekoracyjne etui na monety -  służące do przechowywania dwóch rodzajów drobnych monet, wsuwanych i wysuwanych z pomocą mechanizmu sprężynkowego. Na pokrywie znajduje się wytłaczany i częściowo złocony motyw roślinny (gałązka ostu z kwiatem) w secesyjnym stylu. W tym przypadku nie mamy żadnych informacji o pochodzeniu gadżetu, podejrzewać można jednak, że został wykonany w warsztacie północnoeuropejskim około przełomu XIX i XX wieku.

Koszyczkowa skarbonka - zdobiona srebrnym ażurowym filigranem, pochodząca z XIX-wiecznej Rosji, o czym świadczą wybite na dnie cztery punce (wykonawcy i probiercze). W owalnej pokrywie, zamykanej niegdyś na kłódeczkę, znajduje się kominowy otwór na monety, a do korpusu przymocowany jest ozdobny uchwyt, zakończony u góry kobiecą główką.

Zapraszamy do odwiedzenia Centrum Pieniądza NBP i obejrzenia przedstawionych ekspozycyjnych nowości.

Zespół Centrum Pieniądza NBP