Treść artykułu

Nowe eksponaty w Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka

22 Grudzień 2017

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

Centrum Pieniądza NBP wzbogaciło się o kolejne cenne eksponaty. Na szczególną uwagę zasługują unikatowe obiekty związane z produkcją banknotu kolekcjonerskiego wyemitowanego przez Narodowy Bank Polski w 2011 r. z okazji 100. rocznicy zdobycia Nagrody Nobla przez Marię Skłodowską-Curie. Wśród eksponatów są m.in. matryca i kontrmatryca, a także specjalna siatka eguterowa, które posłużyły do wykonania znaku wodnego na tym banknocie.

Znak wodny powstaje w procesie produkcji papieru banknotowego, gdy na siatce umieszczonej na bębnie w maszynie egutera odkłada się masa papiernicza. Wyciśnięte matrycą i kontrmatrycą na siatce znaki tworzą zagłębienia i/lub wypukłości, w których gromadzi się odpowiednio więcej lub mniej masy papierowej. Oglądając pod światło w miejscach, w których odciśnięto matryce, papier jest mniej lub bardziej przezierny tworząc znak wodny – jedno z najdoskonalszych zabezpieczeń pieniędzy papierowych, a także innych dokumentów.

Wszystkie opisane wyżej elementy, służące do produkcji tego konkretnego banknotu, zostały wykonane z największą precyzją. Teraz możemy je podziwiać w nowej  gablocie umieszczonej na półpiętrze, między drugim a trzecim poziomem zwiedzania.

Ale to nie jedyna nowość. Interesującą aranżację uzyskał jeden z eksponatów w sali poświęconej historii polskiego banku centralnego. Na zabytkowym biurku z pierwszej połowy XX wieku, które należało do urzędnika Banku Polskiego, można teraz zobaczyć oryginalne przedmioty związane z jego pracą, m.in.:  maszynę do pisania, liczydło, dokumenty i bankowy papier kancelaryjny.

Z kolei w sali Skarbiec zwiedzający mogą zobaczyć ciekawie wyeksponowaną skrzynię pocztową z XVIII w. Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób transportowano ówczesną korespondencję oraz wartości pieniężne, skrzynię otwarto i podświetlono. Dzięki temu można poznać m.in. bardzo pomysłowy mechanizm zamka ryglowego, zabezpieczającego dokumenty i pieniądze przewożone w skrzyni. W Skarbcu pojawił się również zabytkowy wózek skarbcowy z 1930 roku o nośności 500 kg, służący do przewożenia wartości pieniężnych. Zwiedzając salę Skarbiec warto zajrzeć do makiety przedstawiającej wnętrze budynku bankowego, która została uzupełniona o zmodernizowane przyciski, umożliwiające oświetlenie wybranych kondygnacji lub pomieszczeń bankowych.

Centrum Pieniądza NBP można zwiedzać bezpłatnie. Jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków – we wtorki, środy, piątki, soboty i niedziele w godzinach 10.00–18.00,  oraz w czwartki w godz. 10.00–20.00.
Zapraszamy!