Treść artykułu

Rocznica urodzin autora najpiękniejszej polskiej monety

25 Kwiecień 2018

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

24 kwietnia 2018 r. swoje 110 urodziny obchodziłby Józef Gosławski, polski rzeźbiarz i medalier, autor projektów monet obiegowych, a także pierwszej polskiej monety kolekcjonerskiej.

Józef Gosławski był autorem projektów kilku doskonale znanych monet obiegowych, m.in. monety obiegowej o nominale 5 zł z wizerunkiem rybaka (1958 r.) i 10 zł z Mikołajem Kopernikiem (1959 r.). Zaprojektował także pierwszą polską monetę kolekcjonerską z Mieszkiem I i Dobrawą. Ta ostatnia – o nominale 100 zł stała się jedną z najdroższych monet okresu PRL, a w latach 70. w konkursie Biuletynu Numizmatycznego zyskała miano Najpiękniejszej Monety Polskiej.

Józef Gosławski urodził się w 1908 r. w Polanówce na Lubelszczyźnie a zmarł w 1963 r. w Warszawie. Kształcił się w krakowskiej ASP pod kierunkiem prof. Xawerego Dunikowskiego i w warszawskiej ASP pod kierunkiem prof. Tadeusza Breyera, a także w ASP w Rzymie. Wśród najbardziej znanych pomników autorstwa Gosławskiego są pomnik Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i pomnik Adama Mickiewicza w Gorzowie Wielkopolskim. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich medalierów, a zaprojektowane przez Gosławskiego monety zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia.

Wspomniane wcześniej monety można zobaczyć na ekspozycji monet w Centrum Pieniądza NBP w sali „Bank centralny”.

***

Centrum Pieniądza NBP można zwiedzać bezpłatnie. Jest czynne codziennie z wyjątkiem poniedziałków – we wtorki, środy, piątki, soboty i niedziele w godzinach 10.00–18.00, oraz w czwartki w godz. 10.00–20.00.

Wstęp bezpłatny!

Zapraszamy!