Wyjątkowa moneta na otwarcie Centrum Pieniądza NBP

18 kwiecień

Wyjątkowa moneta na otwarcie Centrum Pieniądza NBP

Wyjątkowa moneta na otwarcie Centrum Pieniądza NBP

18 kwietnia pojawiła się w obiegu srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł poświęcona Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, które już wkrótce zostanie otwarte w siedzibie NBP w Warszawie.

Głównym elementem rewersu monety są elementy o charakterze symbolicznym: „drzewo wiedzy" – charakterystyczny punkt ekspozycji Centrum oraz okrążająca tarcza zegara historii z umieszczoną w tle wstęgą gablot. Awers wskazuje pojęcia kluczowe dla opowieści o świecie pieniądza. Zapisane na monecie słowa – bezpieczeństwo, przyszłość, stabilność, wartość, historia, państwo, kultura, wiedza, pieniądz, rozwój, rynek i bank – które wpisane w kręgi, obecne są również w ikonach nawigacji w aplikacjach multimedialnych Centrum. Wizerunek monety zaprojektowała Dobrochna Surajewska, znana między innymi jako autorka „Europy bez barier", która zdobyła I miejsce na międzynarodowym konkursie Coin of the Year 2013 (COTY) i tytuł najbardziej inspirującej monety.

Dla kolekcjonerów przygotowano do 40 tys. sztuk monet – dostępnych w sklepie internetowym Kolekcjoner oraz w oddziałach okręgowych NBP w cenie 110 zł. Więcej informacji na temat monety oraz Centrum Pieniądza NBP można znaleźć w folderze na stronie internetowej NBP oraz na kanale NBPtv.