Treść artykułu

Wyjątkowe pokazy filmowe w Centrum Pieniądza NBP

05 Lipiec 2021

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

Zapraszamy na cykl pokazów filmów „Polskie złoto” wykonanych w technologii 360 VR oraz „Wielcy polscy ekonomiści”.

Pokazy będą się odbywały we wtorki i czwartki od 13 lipca do 31 sierpnia w sali edukacyjnej CP NBP, zgodnie z zaprezentowanym poniżej harmonogramem.

Filmy „Polskie złoto” część 1 i 2 – pokaz trwa 17 minut

„Polskie złoto” to historia ewakuacji 80 ton złota Banku Polskiego SA podczas II wojny światowej. Pierwszy film przedstawia historię ratowania polskiego złota na początku II wojny światowej. Drugi film nawiązuje do transportu złota przez teren Polski oraz przedstawia wirtualną mapę podróży złota przez kontynenty aż do umieszczenia rezerw kruszcowych w trzech instytucjach – w Banku Anglii w Londynie, Banku Kanady w Ottawie i Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku.

Film „Wielcy polscy ekonomiści” – pokaz trwa 35 minut

Film przedstawia sylwetki dwunastu wybitnych polskich ekonomistów, których koncepcje i dorobek naukowy mają niebagatelne znaczenie dla rozwoju polskiej gospodarki, finansów i społeczeństwa. W filmie osiągnięcia naukowców zostały ukazane przez pryzmat wydarzeń historycznych, których przyszło być im świadkiem. Ponadczasowość i uniwersalność ich koncepcji zobaczymy na przykładach z codziennego życia współczesnych Polaków.

Występują: Wiktoria Gąsiewska, Agata Świerczyńska, Mateusz Banasiuk i Mirosław Haniszewski.

Uwaga: liczba miejsc ograniczona (do 6 osób), o możliwości wzięcia udziału w pokazie decyduje kolejność przybycia. Na pokaz zapraszamy dorosłych i młodzież od 13 roku życia.

Z uwagi na stan pandemii, w ramach podejmowanych przez NBP działań prewencyjnych, w Centrum Pieniądza NBP obowiązują nowe zasady zwiedzania.

Zespół Centrum Pieniądza NBP