Treść artykułu

Nowy nabytek w zbiorach numizmatycznych NBP

22 Maj 2019

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

Zbiory numizmatyczne Narodowego Banku Polskiego powiększyły się o nowy eksponat – pamiątkowe pudełko z monetami i banknotem z okresu powstania listopadowego 1831 r.

Najnowszy nabytek został zakupiony do zbiorów numizmatycznych Narodowego Banku Polskiego na aukcji 11 maja 2019 r.

Pamiątkowe pudełka z monetami i banknotem, które były emitowane podczas powstania listopadowego, wydał Bank Polski. Zestaw tworzą monety o nominałach: 3 grosze i 10 groszy polskich, 2 złote i 5 złotych polskich, dukat oraz banknot o nominale 1 złoty – drukowany jednostronnie. Był to jedyny papierowy pieniądz emitowany w tym okresie na ziemiach zaboru rosyjskiego. W obiegu funkcjonował od 1 sierpnia 1831 do 1 czerwca 1832 r.

Na wieczku pudełka, które zakupił NBP, w ozdobnej ramce umieszczono napis: „Nie zapomni / Orzeł Polski / Że zburzony / Kościół Wolski”, przypominający o zniszczeniu w 1831 r. kościoła św. Wawrzyńca, znajdującego się w obrębie Reduty Wolskiej. Podczas obrony Reduty przed wojskami rosyjskimi, w pobliżu kościoła zginął Józef Sowiński.

W środkowej części wieczka znajduje się wizerunek Orła Białego, a pod nim napis: „Dawne Wyrocznie Lecha Niebo nam ogłasza, / Polacy! to nasz Orzeł, ta Ziemia jest nasza. / 1831.” Cytowany na pudełku dwuwiersz ułożył Ludwik Osiński; wraz z wizerunkiem Orła Białego został umieszczony podczas powstania listopadowego w 1830 r. nad bramą Ratusza warszawskiego.

Zespół Centrum Pieniądza NBP