Treść artykułu

Dzieje złotego

31 Styczeń 2022

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

W 2018 i 2019 r. obchodziliśmy dwie ważne rocznice narodowe: stulecie odzyskania niepodległości oraz stulecie odrodzenia złotego. W ramach tych obchodów Centrum Pieniądza NBP przygotowało wystawę plenerową „Dzieje złotego”. Jej celem jest przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców kilkusetletniej historii naszej waluty, począwszy od wieku XVI aż po dwudziestolecie międzywojenne. Dzięki podziałowi na historyczne części, bogato ilustrowanymi i opatrzonymi krótkimi tekstami, widz miał możliwość poznania polskich realiów społeczno-gospodarczych w poszczególnych epokach.

Wystawa plenerowa została zaprezentowana w wolno stojącym pawilonie-rotundzie, którego kształt nawiązuje do stosu monet ułożonych jedna na drugiej. Pawilon został przykryty przeziernym dachem, zadrukowanym awersem okolicznościowej monety pięciozłotowej z 2018 roku. Ściany pawilonu były podświetlone, by zachęcić zwiedzających do wizyty również po zmroku.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się pod koniec września 2018 r. na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Następnie prezentowana była ona w Jesionce k Rzeszowa, Krakowie, Rzeszowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Łodzi oraz w Gdańsku. Towarzyszyły temu liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne z udziałem pracowników Centrum Pieniądza NBP.

Zachęcamy do pobrania i zapoznania się z wydaniem specjalnym Bankoteki, która została przygotowana w związku z otwarciem wystawy. Znajdziecie w niej Państwo wiele ciekawych informacji oraz niezwykłych monet i banknotów ze zbiorów Narodowego Banku Polskiego związanych z historią naszej waluty.

Pliki do pobrania: