Treść artykułu

Wyjątkowe pokazy filmu „Wiktoria 1920” w technologii Cinematic VR

23 Wrzesień 2020

Brak tytułu

Brak krótkiego opisu

W sobotę 26 września br. odbędą się w Centrum Pieniądza NBP dwa pokazy filmu „Wiktoria 1920”. Film zrealizowany w technologii VR 360 stopni 3D, upamiętnia setną rocznicę Bitwy Warszawskiej i wojny polsko-bolszewickiej.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii widz może odnieść wrażenie znajdowania się w samym środku akcji. Po założeniu gogli VR i słuchawek, uczestnik filmu przenosi się w czasie. Kilka sekund po rozpoczęciu pokazu ląduje w sierpniu 1920 roku i staje się głównym bohaterem – kurierem przewożącym meldunek z frontu do polskiego sztabu. Uciekając przed bolszewikami uczestniczy w zapierających dech w piersiach wydarzeniach, poznając rolę, jaką w zwycięstwie nad bolszewikami odegrał polski wywiad radiowy.

Podczas kręcenia filmu kamery rejestrowały obraz ze wszystkich stron, dzięki czemu widz może oglądać materiał obracając się o 360 stopni i samodzielnie decydować na co chce skierować wzrok i uwagę. Produkcja tego typu filmów fabularnych wciąż jest rzadkością – głównie ze względu na liczne wyzwania realizacyjne, które napotykają twórcy tego typu materiałów.

Film będący produkcją Biura Programu „Niepodległa” powstał w koprodukcji Narodowego Centrum Kultury. Partnerem filmu jest Narodowy Bank Polski.

Pokazy filmu „Wiktoria 1920”, 26 września br. (sobota), sala edukacyjna Centrum Pieniądza NBP, godz. 12.00 oraz 15.30

Uwaga: liczba miejsc ograniczona, o możliwości wzięcia udziału w pokazie decyduje kolejność przybycia.

Z uwagi na stan pandemii, w ramach podejmowanych przez NBP działań prewencyjnych, w Centrum Pieniądza NBP obowiązują nowe zasady zwiedzania.

Zespół Centrum Pieniądza NBP